A Kérdezz bátran! aloldalon feltett kérdésekre előbb-utóbb szembejönnek a válaszok, ha meg nem, akkor teszek érte. Legutóbb végre szembejött a kérdés a koreai írógép működésével kapcsolatban. Az írógép Koreában is ugyanúgy működött, mint a világ bármely más részén, de a mai számítógép és mobil korszakban a kérdezőn kívül senki sem gondolt bele, hogy a koreai írásjelekkel alkotott szavakat hogyan is írták le.
Itt van például egy szó: 받침 (a biztonság kedvéért kirakom képformátumban is ide alulra), amelyben jó példa az, hogy a szótagok utolsó betűjét a az első betűk alá kell írni. Amikor az ember számítógépen, vagy mobilon ír, a rendszer ezt magától megoldja. Gyakorlatilag helyettünk gondolkozik a gép és néha csodálom a programozókat, hogy ezt is le tudták programozni. Míg a mi latin rendszerünkben minden betű egymás mögé kerül (a koreaihoz képest ezt túl egyszerű leprogramozni, mert az egész informatika az angolra épül), addig a koreaiban egymás alá is kerülhetnek betűk.
A szó jelentését én szabad fordításban elmagyaráztam már, de a lényeg, hogy az alulra kerülő jelekről van szó. Akit bővebben érdekel a téma az olvassa el a koreanwikiproject ide passzoló cikkét.
Elérkezünk a lényeghez, csak kellet egy kis magyarázat. A koreai billentyűzeten van egy olyan gomb (betűváltó, angolul: Shift), amelyet lenn tartva a mechanikus írógép úgy mozdítja el az épp aktuálisan leütött betű emeltyűrúdját, vagy betűkarját (nem vicc, direkt rákerestem hogy a fenébe hívják azt a kis kart, amelynek a végén 2 betű van és a festékszalagon keresztül üti meg a papírt), hogy az alulra üti oda a jelet. A latin betűs írógép ilyenkor nagy betűket ír, de mivel a hangulban nincs nagy és kis betű, ezt a funkciót a már említett funkcióra tudták használni.
Érdekesség: a A Cheonggye patak kunyhó múzeumában fotózott írógépen épp ez a gomb hiányzik (a kar látszik, és a jobb oldalon a TAB gomb alatti gomb ugyanezt a funkciót tölti be).
Frissítés: egy videó többet ér 1000 szónál :-)
… és itt van szemből is (igaz elég nehezen látszik a rossz felbontás miatt)
One Response to Hogyan működik a koreai írógép?